cfc
25 آذر 1401 - 14:44

هوای قزوین و الوند ناسالم شد

مدیرکل هواشناسی استان قزوین گفت: با توجه به عبور شاخص کیفیت هوا از ۱۵۰ پی‌پی‌ام در شهرهای قزوین و الوند هوای در این شهرها برای همه گروه‌ها ناسالم شده است.

یوسف شیخ‌الملوکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درقزوین از انباشت آلاینده‌های جوی در نواحی صنعتی و پرتردد استان خبر داد و اظهار داشت: با توجه به عبور شاخص آلودگی هوا از 150 پی‌پی‌ام در شهرهای قزوین و الوند هوای در این شهرها برای همه گروه‌ها ناسالم شده است و به همین خاطر افراد باید حتی‌الامکان از خانه خارج نشوند و در صورت ضرورت برای خروج از خانه هم حتماً ماسک به صورت داشته باشند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر شاخص آلایندگی هوا در شهر قزوین 165 پی‌پی‌ام و در شهر الوند هم 159 پی‌پی‌ام است و بنابراین در این 2 شهر وضعیت هوا برای همه گروه‌ها ناسالم است و بنابراین آلودگی هوا به سطح بالایی رسیده و تردد غیرضروری در فضای باز می‌تواند برای همه اقشار خطرناک باشد و منجر به مشکلات تفسی یا ناراحتی گلو شود.

شیخ‌الملوکی ادامه داد: همچنین در بسیاری از نقاط دیگر استان قزوین هم هوا برای گروه‌های حساس ناسالم است و به همین خاطر افراد دارای بیماری‌های تنفسی، قلبی و عروقی و سایر افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و همچنین کودکان و سالمندان باید از تردد غیرضروری در فضای باز و بیرون از منزل خود خودداری کنند.

عضو ستاد فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان قزوین در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه بر اساس آخرین نقشه‌های پیش‌یابی وضعیت جوی برای امروز نسبتاً پایدار است، گفت: با این حال از اواخر وقت امروز در ارتفاعات احتمال بارش‌های پراکنده را پیش‌بینی می‌کنیم.

شیخ‌الملوکی افزود: اما از فردا شنبه 26 آذرماه با گذر امواج تراز میانی جو و نفوذ زبانه‌های پرفشار، علاوه بر افزایش ابر و کاهش نسبی دما در پاره‌ای مناطق به ویژه ارتفاعات بارش پراکنده باران و برف پیش‌بینی می‌شود. ضمن اینکه شاهد وزش باد و همچنین در ارتفاعات شمالی شاهد مه صبح‌گاهی خواهیم بود و به همین خاطر هم‌استانی‌ها باید هنگام رانندگی در ارتفاعات نکات ایمنی را رعایت کنند.

وی ادامه داد: در ضمن به کوهنوردان و گردشگران توصیه می‌کنیم که فردا از صعود به ارتفاعات و قله‌های کوهستانی خودداری کنند و کارفرمایان هم از اجرای طرح‌های عمرانی در چنین مناطقی اجتناب کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 914094