cfc
19 آذر 1401 - 21:49

روزهای خاکستری کلانشهر اراک/ نفس‌های شهر اراک به شماره افتاده است

در حالی در این روزها که هوای اراک خاکستری و نفس شهر به شماره افتاده که کلانشهر اراک نود و ششمین روز آلوده خود را تجربه کرد.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، کلانشهر اراک از ابتدای سال تاکنون بیش از 90 روز ناسالم را سپری کرده است به طوری که مازوت سوزی نیروگاه شازند با قدرت و بی وقفه در حال انجام است نفس مردم اراک را گرفته و طی هفته‌های اخیر هوای این کلانشهر به شدت آلوده است، اعتراضات گسترده‌ای همچون کارزار اینترنتی توقف "مازوت‌سوزی" در نیروگاه شازند در این شهر و استان به راه افتاده است.

مازوت سوزی نیروگاه شازند به انتقاد تند دو نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی در حاشیه سفر وزیر بهداشت به استان مرکزی و بازدید از بیمارستان ولیعصر(عج) تبدیل شد به طوری که نیروگاه شازند با استفاده از مازوت به دلیل وجود سولفور بالا و ترکیبات فلزات سنگین در آن جزو سوخت‌های آلاینده محسوب می‌شود، اما مسئولان استان مرکزی معتقدند با فرآیند جداسازی سولفور از مازوت می‌توان گام بلندی در جهت کاهش آلایندگی این نیروگاه شازند برداشت.

انتقاد تند نمایندگان اراک در مجلس از مازوت‌سوزی شدید در نیروگاه شازند

آلودگی هوا مدارس استان مرکزی را برخلاف مدارس دو شهر البرز و تهران تعطیل نکرد

هوای شهر اراک امروز شنبه 19 آذر برای تمام گروه های سنی ناسالم بود اما مدارس تعطیل نشد، به گفته رئیس مرکز پایش آلودگی هوای استان و براساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای استان متوسط شاخص کیفیت هوای اراک در ٢٤ساعت منتهی به ساعت 11 صبح روز شنبه 19 آذر برابر با عدد 122 و شاخص کیفیت هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است.

شاخص لحظه‌ای کیفیت هوای اراک در ساعت  11 صبح امروز با ثبت عدد 151 ناسالم برای تمام گروه‌ها است شاخص لحظه‌ای در حالی عدد 151 را نشان می‌دهد که هواشناسی در گزارش دیشب خود به اعضای کارگروه اضطرار آلودگی هوای استان اعلام کرده بود وارونگی دمایی زیادی نداریم و بر اساس همین گزارش، آقای زندوکیلی رئیس کارگروه اضطرار آلودگی هوا،  مدارس استان را برخلاف مدارس دو شهر البرز و تهران تعطیل نکرد.

ثبت نود و ششمین روز آلوده در کلانشهر اراک

"علیرضا محرابیان" رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در این باره اظهار داشت: متوسط شاخص کیفیت هوای اراک در ٢٤ساعت منتهی به ظهر امروز شنبه 19 آذر برابر با عدد 122 و شاخص کیفیت هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است.

وی افزود: آلاینده مسئول، ذرات کمتر از 2 و نیم میکرون است و توصیه می‌شود مردم در این شرایط هوایی به مراقبت‌های فردی توجه ویژه داشته باشند و از تردد در فضاهای باز خودداری کنند.

رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: شاخص لحظه‌ای کیفیت هوای اراک در ساعت11 صبح امروز با ثبت عدد 151 ناسالم برای تمام گروه‌ها است.

به گزارش تسنیم، به هرحال امروز نود و ششمین روز آلوده اراک بود و  مردم این شهر به دنبال شنیدن پاسخ کمیته اضطرار آلودگی هوای استان مرکزی در خصوص چرایی عدم تعطیلی مدارس در این روز آلوده هستند !  

انتهای پیام/711/

 
منبع: تسنیم
شناسه خبر: 903914