cfc
05 دی 1401 - 10:02

۴۴ محله تهران در مخاطره فروریزش در شیب قرار دارند

شهردار تهران با بیان اینکه باید از پایه قرار گرفتن علم و دانش صیانت کرده و آن را اجرا کنیم، گفت: امیدواریم دست به دست هم دهیم و دیگران را نیز همراه کنیم تا در مدیریت شهری بتوانیم کار حرفه‌ای را با تکیه بر اهل علم و دانش اجرا کنیم و موضوع ایمنی در تهران را مدنظر قرار دهیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، علیرضا زاکانی شهردار تهران در نشست تخصصی اعضای منتخب هیات اندیشه ورز سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا(س) و سالروز زلزله بم اظهار کرد: باید درباره مشکلات بر هم انباشته شده تهران که وارث آن هستیم  به راه حل هایی بیاندیشیم که جامع جمیع مشکلات ما را با هم حل کند.

وی با بیان اینکه ترافیک، آلودگی هوا، بافت ناپایدار و فرسوده، روددره ها، گسل ها و فرسودگی زیر ساخت ها شرایط را به سمتی برده که نیازمند تدبیر و حرکت در مسیر درست هستیم تا مشکلات را کم کند و جامعه ای پویا و پرنشاط داشته باشیم، افزود: بر همین اساس در مجموعه خودمان به چهار تحول می اندیشیم که نخستین تحول تبدیل شهرداری از یک نهاد خدماتی صرف به یک نهاد خدمتگزار اجتماعی است تا این نهاد منشا اثر قرار بگیرد. در همین راستا  مدیریت خودمان را نیز مدیریت مشارکتی قرار دادیم تا با مردم، نخبگان، دستگاه ها و محل های اثر گذار شهر با هم و به صورت هماهنگ مسائل را پیش ببریم.

زاکانی با اشاره به اینکه تحول دوم را درخصوص کالبد شهر گذاشتیم تا مشکل بافت های فرسوده و مشکل بد مسکنی و بی مسکنی و بسیاری از این موارد را حل کنیم، ادامه داد: همه این موضوعات را در قالب نوسازی شهر بر محور حمل و نقل عمومی دنبال می کنیم، یعنی باید ۱۲ هزار بافت ناپایدار را به یک بافت سکنی پذیر با تامین سرانه های هفت گانه تبدیل کنیم و بر همین اساس با دستگاه های مختلف در حال همکاری و رایزنی هستیم؛ مثلا با آموزش و پرورش درباره مسکن معلمان و کمک به ساخت مدارس درحال رایزنی هستیم چرا که به عنوان نمونه منطقه ۲۲ فقر محیط آموزشی دارد و باید در این رابطه اقدام شود.

شهردار تهران اضافه کرد: تحول سوم  تحول نرم است که تغییر سبک زندگی و ایجاد یک زمینه مشارکت پذیری است تا اداره شهر بر محور مشارکت مردم و نخبگان دنبال شود. در این تحول به دنبال آن هستیم که امورات شهر با مشارکت کردم انجام شود و بعد از آن اداره مردم بر محور نخبگان رقم بخورد که البته تا آن نقطه فاصله زیادی داریم؛ در واقع در این رابطه آموزش و مسئولیت پذیری و مسئولیت دهی امری قطعی است که با آن نیز فاصله داریم؛ مثلا گروه‌های دوام را می توان آغازی در این حوزه دانست. باید در زمینه نقش دادن به مردم فعال باشیم. همچنین در رابطه با پروژه ها  اولویت محله‌ای را به نظر مردم سپرده ایم.

وی با بیان اینکه تحول فناورانه برای ایجاد یک شهر هوشمند دیگر تحول مدنظر است؛ عنوان کرد: آشفتگی‌ای در توسعه شهر وجود دارد که باید یک باز طراحی درباره آن داشته باشیم مثلا در این جلسه گفته شد که  ۴۴ محله وجود دارند که در مخاطره فروریزش در شیب قرار گرفته‌اند. بر همین اساس در کمیسیون ماده پنج دنبال می کنیم که اگر ساختی بر مدار یک گسل شکل می گیرد حتما ضوابط در آن رعایت شود. اگر چنین خطری نیز وجود داشته باشد این رعایت ضوابط ضریب دیگری نیز می خورد و باید جدی تر با این موضوع برخورد شود.

زاکانی در پایان خاطر نشان کرد: دانش این کارها در اختیار شما است و ما باید از  پایه قرار گرفتن علم و دانش صیانت کرده و آن را اجرا کنیم. امیدواریم دست به دست هم دهیم و دیگران را همراه کنیم تا در مدیریت شهری بتوانیم کار حرفه ای را با تکیه بر اهل علم و دانش اجرا کنیم و  موضوع ایمنی در تهران را مد نظر قرار دهیم.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 935022