cfc
16 اسفند 1401 - 00:31

هوای اردبیل برای تمام گروه‌های سنی ناسالم بود

اردبیل- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: هوای اردبیل امروز برای تمام گروه‌های سنی ناسالم بود و انتظار می‌رود از فردا از شدت این گرد و غبار کاسته شود.

حسن قاسم‌پور در گفت‌و گو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: آلودگی هوا در اردبیل به بالاترین حد آلایندگی خود رسید به طوری که قطر ۱۰ میکرون منشأ بسیاری از بروز بیماری‌های قلبی، عروقی و تنفسی است.

وی با بیان اینکه به دلیل قطعی برق پایگاه سنجش کیفی هوا فعالیت خود را به درستی انجام نداد، تصریح کرد: حفاظت محیط زیست استان یک پایگاه و دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نیز یک پایگاه مجزای سنجش کیفی هوا دارد که قطعاً ارزیابی‌های کلی نشان می‌دهد که هوای اردبیل، هوای ناسالم برای تمام گروه‌های سنی بوده و این آلودگی‌ها فردا نیز تا اواسط ظهر ادامه خواهد داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: هر چند از غلظت آلایندگی‌ها و گرد و خاک شدید کاسته خواهد شد اما همچنان انتظار می‌رود گروه‌های حساس جامعه از تردد در سطح شهر به شدت پرهیز کنند.

قاسم‌پور افزود: ۹۰ درصد منشأ گرد و خاک به وجود آمده در هوای اردبیل، استانی و محلی است و در کنار آن رطوبت کم خاک، نبود پوشش گیاهی و تشدید بادهای محلی به ایجاد گرد و غبار شدید منجر شده است.

وی در مورد تأثیر معادن شهرهای اطراف اردبیل در آلایندگی هوا نیز خاطرنشان کرد: این معادن نیز می‌تواند در آلودگی هوای شهرهای همجوار به ویژه نمین تأثیرگذار باشند که سعی بر این است جلوی فعالیت آنها با همکاری دستگاه‌های ذیربط گرفته شود.

قاسم‌پور در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: تمام تلاش ما بر این است تا با همکاری دستگاه‌های دخیل رصد دقیق و پایش به موقع شرایط جوی را انجام داده و اطلاع‌رسانی را در مورد آلایندگی هوا به موقع انجام دهیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل ضرورت درختکاری و توسعه فضای سبز به ویژه در حاشیه شهرها را ضروری اعلام کرد و ادامه داد: برای گذر از این بحران گرد و غبار و هوای ناسالم باید همه پای کار بیایند تا یک وضعیت جوی سالم را در اردبیل شاهد باشیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1077986