cfc
02 بهمن 1401 - 11:02

وضعیت قرمز آلودگی هوای اصفهان برای سومین روز پیاپی/ شاخص ۱۶۶ است

اصفهان- شاخص کیفی هوای اصفهان امروز دوم بهمن ماه براساس داده‌های ۱۵ ایستگاه پایش فعال با میانگین ۱۶۶ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد.‌

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز یکشنبه دوم بهمن ماه براساس داده‌های دریافتی ۱۱ ایستگاه شهرداری در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد.

جمشید لقایی با بیان این که شاخص هوا کماکان در تمامی ایستگاه‌های شهرداری در وضعیت هشدار است، خاطرنشان کرد: امروز شاخص هوا در ایستگاه دانشگاه صنعتی با میانگین ۱۷۵، سپاهان شهر با ۱۷۴، بلوار کاوه با ۱۷۳، میدان باهنر با ۱۶۹، محله ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۱۶۷، خیابان فرشادی و رهنان با ۱۶۶، میدان انقلاب با ۱۶۵، میدان فیض با ۱۶۴، کردآباد با ۱۶۳ و خیابان میرزا طاهر با ۱۵۴ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

وی تاکید کرد: به همه شهروندان اصفهانی به ویژه افراد آسیب پذیر از جمله سالمندان، افراد دارای بیماری‌های ریوی و قلبی، زنان باردار و کودکان توصیه می‌شود از فعالیت در فضای باز و تردد غیر ضرور در شهر خودداری کنند.‌

وضعیت قرمز آلودگی هوای اصفهان برای سومین روز پیاپی/ شاخص ۱۶۶ است
شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های پایش شهرداری اصفهان، دوم بهمن

به گزارش مهر، براساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست(منطقه اصفهان)، شاخص هوا در خیابان احمدآباد با ۱۵۸، استانداری با ۱۷۸، خیابان پروین با ۱۵۲ و بزرگراه خرازی با ۱۷۳ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. همچنان ایستگاه‌های رودکی، جی، باغ غدیر و خواجو قطع است.

امروز ایستگاه‌های پایش هوا در مبارکه با ۱۵۲ AQI در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان بوده و مابقی ایستگاه‌ها در شهرهای مجاور اصفهان از جمله سجزی، شاهین شهر، خمینی‌شهر، زرین‌شهر و منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان نیز قطع است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز اعلام کرد تا روز چهارشنبه پنجم بهمن ماه رخداد مه، کاهش دما و سکون جوی در شهر اصفهان حاکم می‌شود و انباشت غلظت آلاینده های جوی به کاهش کیفیت هوای این شهر می‌انجامد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچکتر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 990002