cfc
14 آذر 1401 - 10:15

اذعان معاون استاندار مرکزی به استفاده نیروگاه شازند از مازوت غیراستاندارد

معاون عمرانی استاندار مرکزی گفت: نیروگاه از مازوتی استفاده می‌کند که استاندارد نیست و سازمان ملی استاندارد می‌تواند به این امر ورود کند.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، مهدی زندیه‌وکیلی شامگاه یکشنبه در شورای استاندارد استان مرکزی با اشاره به استفاده از بتن استاندارد در استان مرکزی اظهارداشت: استان مرکزی جزو نخستین استان‌هایی است که بتن آماده و استاندارد استفاده می‌کند، سهم استفاده از بتن آماده در استان بالای 95 درصد است. 

وی افزود: مصرف تولید بتن آماده در استان را کاهش دادیم و از سوی دیگر تمامی تولیدکنندگان بتن آماده مکلف به اخذ استاندارد شدند تا مصالح ساختمان از کیفیت بالایی برخوردار باشد همچنین در سایر مصالح ساختمانی دارای استاندارد اجباری، دستگاه‌ها ملکف به استفاده از چنین مصالحی هستند.

معاون عمرانی استاندار مرکزی تصریح کرد: امروز در استان مرکزی ساختمان فاقد گواهی استاندارد، پایان کار اخذ نمی‌کند هرچند در برخی از ساختمان‌های عمومی و دولتی و شخصی که در گذشته ساخته شده‌اند در بحث آسانسور مشکلاتی وجود دارد و باید ایمن سازی در این حوزه انجام شود و هیچگونه مماشاتی در این زمینه وجود ندارد.

زندیه وکیلی بیان کرد: در اواخر دهه 40  یا 50 نخستین آسانسورهای کشور در شهرک مسکونی صنعتی اراک اجرایی شده‌اند و مسلما این آسانسورها امروز امکان اخذ استاندارد را ندارند و برای چنین وسایلی نیازمند استاندارد و مقررات خاصی هستیم.

وی ادامه داد: تجهیزات بازی غیراستاندارد که شرایط مناسبی ندارند باید از سیستم حذف شوند چراکه گاهی از شهر به شهر دیگر جابجا می شوند، در بحث ایمنی شهربازی‌ها نیز هیچگونه اغماضی نمی‌شود، تجهیزاتی که در سال‌های اخیر نصب شده است، استاندارد هستند.

معاون  عمرانی استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: در بحث آلودگی هوا به کمک شهر اراک بیایید چراکه هوایی که امروز تنفس می کنیم استاندارد نیست، مقصر شما نیستید و عوامل مختلفی دخیل است اما می‌توانید به شهروندان اراکی کمک کنید، نیروگاه از مازوتی استفاده می‌کند که استاندارد نیست و سازمان ملی استاندارد می‌تواند به این امر ورود کند، جانمایی نیروگاه به شکلی است که در مسیر باد غالب از غرب به سمت شهر اراک و دود مازوت سوزی عملا وارد شهر اراک می‌شود و این امر هوای شهر اراک را آلوده کرده است.

برای رسیدن به وضعیت مطلوب باید با رویکرد مسئله محوری حرکت کرد

"سعید میرنظامی" مدیرکل استاندارد استان مرکزی نیز در این نشست با اشاره به اینکه برای رسیدن به وضعیت مطلوب باید با رویکرد مسئله محوری حرکت کنیم اظهار داشت: سازمان ملی استاندارد ایران در دولت سیزدهم، احیای قانون تقویت و توسعه استاندارد به انجام رساند، البته این قانون جدید نیست و تلاش بر این است که ظرفیت‌های معطل مانده این قانون استفاده شود و در خدمات رسانی به مردم مدنظر قرار گیرد.

وی افزود: امیدآفرینی ابر پروژه دولت به شمار می‌رود چراکه ارائه خدمات کیفی به مردم امیدآفرینی را به دنبال دارد و سازمان ملی استاندارد در دولت سیزدهم از ظرفیت معطل مانده قانون استفاده می‌کند و خدماتی کیفی ارائه می‌کند و طبق این قانون ورود سازمان به مسئله خدمات، از جنس نظارت استصوابی است.

مدیرکل استاندارد استان مرکزی تصریح کرد: دستگاه‌ها باید ملزم به همکاری با اداره کل استاندارد استان شوند چراکه سلامت و ایمنی مردم بسیار اهمیت دارد و در بحث ایمنی، بهداشت و محیط زیست مدنظر است.

میرنظامی عنوان کرد: ورد به بحث استانداردسازی تجهیزات و زمین‌های بازی نیز به صورت جدی دنبال شود و تمام مجموعه‌های متولی باید پای کار باشند و در زمینه ایمن‌سازی و استانداردسازی اقدام کنند در این راستا از ابتدای سال تاکنون مکاتبات مختلفی با دادستانی‌ها، معاونت هماهنگی امور عمرانی و فرمانداری و شهرداری در خصوص استانداردسازی تجهیزات و زمین بازی انجام شده است.

وی ادامه داد: استان مرکزی 241 زمین بازی دارد که از این تعداد، 15 زمین توسط تیم‌های بازرسی و 14 زمین توسط اداره کل استاندارد مورد بازرسی قرار گرفته و 134 مورد از تجهیزات نیز بازرسی شد، شهرداری‌ها باید ملزم به استانداردسازی تجهیزات تفریحی شوند.‌
 
مدیرکل استاندارد استان مرکزی بیان کرد: در خصوص استانداردسازی آسانسورهای اماکن دولتی و عمومی در جلسه قبل شورای استاندارد استان، تصمیمات خوبی اتخاذ و مقرر شد در بازه زمانی یک ماهه اطلاعات تمامی آسانسورهای عمومی در سامانه درج و ظرف چهار ماه نسبت به استانداردسازی آنها اقدام شود.

میرنظامی خاطرنشان کرد: استاندارد آسانسور اجباری است و بر همین اساس طبق دستور دادستان، اگر ظرف مدت مشخصی برای استانداردسازی اقدام نشود از طریق مرجع قضایی اقدام و پلمب آسانسور می‌شود.

120 هزار میلیارد تومان در سال یارانه نان است

" غلامرضا ملکی " مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی نیز در این جلسه اظهار داشت: آرد ونان یکی از کالاهای اساسی که حساسیت‌های بسیاری در خصوص وجود دارد و دولت برای اینکه بتواند نان را مدیریت کند حدود 120 هزار میلیارد تومان در سال یارانه اختصاص می‌دهد.

وی افزود: یکی از نواقص موجود در این راستا، سبوس‌گیری از آرد است که این امر سبب شده است که آردهایی که در سطح خبازی‌ها عرضه می‌کنیم آردهای کم سبوس‌تر و روشن‌تر باشد و اخیرا مسئله نان کامل مطرح شده است.

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی اضافه کرد: در استان مرکزی با فعالیت یکی از مجموعه‌های تولیدی استان، کارخانه‌ای فعال است که سبوس گیری از آرد ندارد و برای تکمیل این زنجیره و فرهنگ سازی در این رابطه، برخی نانوایی‌ها از این آردها استفاده می‌کنند.

ملکی خاطرنشان کرد: امروز 56 نانوایی با آرد کامل با ظرفیت 200 تن نان کامل در ماه تولید دارند و باید این امر گسترش پیدا کند.

شرکت نفت پاسارگاد به عنوان بزرگترین تولید کننده قیر در خاورمیانه

"مسعود اسفندیار" مدیرعامل شرکت نفت پاسارگاد نیز در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران با اشاره به بزرگترین تولید کننده قیر در خاورمیانه اظهار داشت: شرکت نفت پاسارگاد به عنوان بزرگترین تولید کننده قیر در خاورمیانه دارای 6 کارخانه‌ در شهرهای آبادان، بندر عباس، تبریز، شیراز، تهران و شازند و 2 پایانه صادراتی در بندر امام خمینی(ره) و بندر شهید رجایی است.

وی افزود: شرکت نفت پاسارگاد 15 نوع گرید قیر و گریدهای پی‌جی‌پلاس تولید می‌کند و آخرین گرید تولید شده در این شرکت در دمای هوایی 76 درجه مثبت و 22 درجه منفی قابلیت استفاده دارد.

مدیرعامل شرکت نفت پاسارگاد تصریح کرد: تصور همه از صنعت قیر ممکن است صنعت سیاهی باشد ولی به عنوان صنعت سبز شناخته شده‌ایم، در تعریف استاندارد؛ استاندارد در کف مطلوبیت است درحالی که شرکت نفت پاسارگاد فراتر از استاندارد رفته و به عنوان سکاندار استاندارد در سطح کشور معرفی می‌شود.

اسفندیار عنوان کرد: تولید قیر توسط شرکت نفت پاسارگاد در سال گذشته یک میلیون تن بوده و هدفگذاری امسال رشد 50 درصدی تولید است که تاکنون حدود 950 هزار تن قیر در کارخانه‌های این شرکت تولید شده است که اگر این درصد تا پایان مدت هدفگذاری تحقق پیدا کند با  رشد 50 درصد نسبت به گذشته تولیدات افزایش خواهیم داشت.

وی ادامه داد: در حال حاضر شرکت در رینگ بورس به صورت ریالی عرضه محصول می‌کند اما شرکت‌های زیرمجموعه به صورت ارزی فروش را انجام می‌دهند و از همین محل ارز به داخل کشور باز می‌گردد.

نائب رئیس هیئت مدیره شرکت نفت پاسارگاد خاطرنشان کرد: صادرات به کشورهای هند و چین و حاشیه خلیج فارس انجام می‌شود، بازارهای جدیدی شناسایی شده و محکوم به این هستیم که به صورت "سی اف آر" یعنی بتوانیم قیر را در بازار مناطق تحویل دهیم چراکه با این روش هم می‌توان سود بیشتری داشت و هم ارزآوری بیشتری برای کشور داشته باشیم.

اسفندیار خاطرنشان کرد: در حال حاضر با اروپا وارد مذاکرده شده‌ایم، اروپا از قیرهای پلیمری استفاده می‌کند که از کود لاستیک تولید می‌شوند به جهت اینکه صنعت سبز است و آلایندگی ندارند که در صورت نهایی شدن به اروپا نیز قیر صادر می‌شود.

انتهای پیام/711/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 897607